Тренди 2022 року в освіті, або що чекає у новому навчальному році вчителів та учнів


2021 рік надовго запам’ятається всім учасникам освітнього процесу кардинальними змінами в сфері навчання. А до чого готуватися педагогам та учням в 2022 році, які тенденції освіти будуть переважати, а які перейдуть на другий план, читайте в матеріалі.  

«Так» цифровізації

Змішану та дистанційну форму навчання активно використовують по всьому світу, не лише в Україні. Спочатку до нововведень відносилися з пересторогою, але тепер це справжній тренд.

Від відео лекцій вчителі перейшли до активної взаємодії з учнями. Відтепер школи застосовують різноманітні онлайн-ресурси та інтернет-застосунки, що значно підвищують ефективність роботи. Багато хто бачить недоліки в такій формі навчання, можливо через незвичність. Але слід розуміти, що кожен час має свої особливості, і річ не лише у виниклій потребі тимчасово уникати «живого» спілкування. Віддалене навчання сприяє розвитку таких корисних звичок:

  • креативність;
  • вміння мислити критично; 
  • здатність самостійно вирішувати проблеми, знаходити способи розв’язувати виниклі питання.

Тож, soft skills (гнучкі навички) будуть в нагоді завжди. Через кілька років найціннішими працівниками будуть вважати не тих, хто знає багато теоретичного матеріалу, а тих, хто зможе підлаштовуватись під незвичні умови, знаходити нові й не завжди стандартні рішення, вчитися новому впродовж всього життя.

Візуалізація та сторітелінг

Утримувати увагу учнів педагогам складно в усьому світі, не лише в нашій країни. Але це не означає, що з цим неможливо нічого зробити.

 «Зумерів» можливо привернути. І краще за все робити це за допомогою сторітелінгу та візуалізації. Блискучим монологам, вмінню підтримувати інтригу, створювати повноцінний сюжет вчителям треба вчитися, але ці вміння стануть в нагоді й в майбутньому, коли епоха віддаленого навчання залишиться в минулому. Також допоможуть наочні матеріали: таблиці, стенди для школи, інфографіки.

Доповнена та віртуальна реальність

Додання до стандартної форми навчання елементів інтерактиву та гри допомагає школярам:

  • легше опановувати найскладніші навчальні питання;
  • зосереджуватись на навчальному процесі;
  • краще розуміти, як застосовувати отримані знання в житті.

А вчителям віртуальна та доповнена реальність подачі учбового матеріалу дозволяє робити уроки цікавими, захоплюючими. Причому, достатньо задля цього лише смартфону. 

Гейміфікація

Сучасні механіки гри підштовхують учнів із задоволенням проходити тести, виконувати завдання, легше розуміти теми та краще орієнтуватися у матеріалі. В умовах дистанційного навання гейміфікація, безумовно, у тренді. На якому уроці вона стане доречною? На будь-якому! Наприклад, та ж інформатика, яку можна освоювати не лише за навчальними стендами та теорією, але й із застосуванням ігрового методу. За кордоном вже давно радять педагогам в ігровому форматі розвивати критичне мислення та опановувати основи фінансової грамотності учнів.

Штучний інтелект

Не завадить зупинитися на ще одному з популярних трендів сучасної системи навчання, штучному інтелекті. Саме він сприяє виробленню індивідуальних освітніх траєкторій, дає можливість дистанційно оцінювати компетентність учнів тощо.

Штучний інтелект здатний створити безпечний інтерактивний процес. Але не варто розраховувати, що він зможе повністю замінити вчителів. Звичайно, через багато (дуже багато!) років це може статися, але не зараз. Поки що будьмо розвивати доступне сьогодні. 

Навчання асинхронно

Багато переваг виявилось у асинхронного типу навчання в дистанційних умовах. Чимало учнів проявили свої здатності саме завдяки можливості виконувати завдання в зручний для себе час, а не у відповідності до розкладу уроків. Про власний біологічний ритм багато хто читав та знав й раніше, але спробувати жити згідно цього ритму в реальності не дозволяли правила спільноти. Асинхронний підхід до навчання подарував справжню свободу й учням, й вчителям, дав змогу розкрити власні здатності та можливості. 

Слід визнати, що самодисципліну школярам прийшлось виховувати майже з нуля. Одна річ, коли дитина знаходиться на уроці, й зовсім інша, коли вдома в звичній обстановці поруч с улюбленими гаджетами. Але дисципліна також стане в нагоді в майбутньому, тож поганого в цьому нічого немає.

На будь-яку ситуацію в житті можна дивитися с різних боків. Спробуйте! Це допоможе легше перенести вимушені обмеження та легше перейти на новий етап власного життя.