Як правильно облаштувати харчоблок у навчальних закладах


Вимоги для його облаштування прописані у державних, будівельних нормах, санітарних регламентах та гігієнічних вимогах до приміщень харчоблоків.

Першочергово в установі розміщують умивальники перед обіднім залом. Потрібно встановити, мінімум, чотири умивальники на 200 учнів та оснастити їх паперовими рушниками або електросушаркою.

У самій обідній залі розташовують столи. Для школи на 200 учнів потрібно від 75 до 90 місць. Крім цього, у їдальні має бути лінія роздачі та вікно для прийому брудного посуду. Важливо: відстань між столами має бути 1 м, від столів до лінії роздачі 2 м до стіни 40 см.

Рекомендовано також облаштувати куточок зі стендом для столової, де учні зможуть дізнатися про правильне харчування та іншу корисну інформацію, правила поведінки, права та обов'язки.

В обідньому залі також може розміщуватися буфет. Якщо страви готуються в установі, важливо дотримуватися технологічних процесів та принципів зонування та руху потоків. Це гарантія безпеки, тому в харчоблоку мають бути різні виробничі цехи чи ділянки. А саме: гарячий цех, холодна, ділянка для нарізки хліба, борошняних виробів, м'яса та риби, первинної обробки продуктів.

Для приготування безпечної та здорової їжі потрібні пароконвектомати, завдяки яким можна запікати, тушкувати або готувати парові страви, заощаджуючи електроенергію. Також кухарям істотно допоможуть електричні м'ясорубки, овочерізки, машинки для чищення овочів та тістоміси.

Меблі та інвентар, які контактують з продуктами, мають бути виготовлені з гладких, нетоксичних та нержавіючих матеріалів.

Посудомийка – ще одна зона харчоблоку. У ній розміщуються окремі ванни для миття посуду, склянок та чашок. Окремо від них – мийка для яєць. Таку роботу суттєво полегшить посудомийна машина, яка знезаражує посуд, заощаджує час та воду.

Харчовий блок має і складські приміщення. У них розміщують охолоджувальну камеру, комору для зберігання овочів і сухих продуктів. Також необхідне приміщення для інвентарю та посуду.

За правилами гігієни та вимог до безпеки продуктів, потрібна окрема вбиральня, душова та туалет для працівників їдальні. Важливо, щоб у харчовому блоці був окремий вхід для прийому продуктів або готових страв від постачальників.

Вимоги до площі всіх приміщень залежить від кількості учнів. Існують рекомендації для лінії роздачі. Вона має бути оснащена достатньою кількістю мармітів з підігрівом. Також стане в нагоді холодильний прилавок або вітрина, наприклад, для молочних продуктів.

Якщо в установі діє кейтеринг, гарячий цех не знадобиться. Замість нього потрібно облаштувати приміщення для прийому блюд. Потрібно подбати про лінію роздач, холодильники, обладнання для розігріву їжі та комфортний обідній зал з умивальниками.