Як організувати дистанційне навчання учнів у 2020 році?

Як організувати дистанційне навчання учнів

Як організувати дистанційне навчання учнів

Відомий вчитель і експерт «Освіторії» Юрій Гайдученко каже, що розуміти сьогоденні технології та вміти працювати дистанційно – це необхідні навички в сучасному світі. І в теперішній ситуації в Україні, кожен вчитель повинен навчитися відпрацьовувати цей досвід з учнями під час дистанційного здобуття освіти.

Юрій пропонує необхідні кроки та поради для полегшення онлайн навчання:

1. Його можна назвати «Без паніки»

Це головний девіз нинішнього становища. Під час тривалого карантину треба видихнути, заземлитися, розслабитися і написати собі покрокову інструкцію, як ви організуєте навчання своїм учням. Свідомий підхід вчителя до нового процесу гарантує відповідальну та спокійну роботу учня.

Потрібно не просто давати готовий навчальний матеріал школярам, а й підтримувати, всіляко допомагати і відслідковувати їх успішність. Для дітей це така ж сама незвичайна діяльність, як і для вчителів.

Ще, наприклад, можна зробити ментальну карту в сервісі Mindomo. В якій розписати всі деталі та етапи онлайн навчання. Цю карту розіслати учням, і в процесі додавати завдання, які їм треба бути зробити.

2. Обрати самий зручний інструмент для роботи з учнями

Для державних шкіл:

ClassDojo - це закрита соцмережа для дистанційної освіти, яка розроблена вчителями Британії та ІТ-технологами. Вона дуже зручна і з високою ступінню захисту. Ця платформа підходить для усіх видів пристроїв – ноутбук, стаціонарний ПК, планшет та мобільний телефон.

Працювати там дуже просто і зручно: вчитель повинен зареєструватися, створити свій «Клас», додати туди учнів і вислати їм це посилання. Для зручності можна створити Viber-групу зі школярами класу, де і відбуватимуться такі розсилки та спілкування з класним керівником.

Принцип роботи виглядає так: всі учасники «Класу» бачать хронологічно упорядковані вчительські публікації, що подібно звичайної стрічки у соцмережах. Також на платформі є можливість створення завдань, які поділені на чотири типи. Учень може намалювати або написати роботу, прикріпити файл, зробити фото чи відео. Великим плюсом є те, що на сторінці «Класу» також можна спілкуватися та взаємно коментувати створені вчителем пости.

Бонусом є візуально-ігрова складова навчання на цій платформі. У кожного учня є аватар у вигляді монстрика, який збирає бали за завдання. Ці бали нараховує педагог. Є навіть порада розробити проект накшталт марафону – наприклад назвати бали «креативчиками», і сказати, що за один місяць монстрик повинен назбирати 300 таких «креативчиків» (назву можна придумати іншу). За кожне присвоєння балів, учню додається на аватарку «+10», «+5» у зеленому колі. Якщо завдання не виконується, бали, навпаки, знімаються з учня, і на аватарці з'являється червоне коло з «-10», «-15».

І ще до цього сервісу можна приєднати батьків, які повинні завантажити додаток на свій телефон та ввести код, який дасть вчитель. Вони будуть бачити і відстежувати результати та успішність своєї дитини.

Google Classroom - якщо у вас є обліковий запис у Google, ви можете скористатися цим безкоштовним сервісом. Принцип роботи схожий з попереднім – вчитель також створює свій «Клас», де кожен педагог по своєму предмету буде виставляти навчальні публікації та давати учням завдання. Це посилання треба відправити дітям. Якщо вони хочуть користуватися цією системою з мобільного телефону, то потрібно завантажити додаток.

Вчитель послідовно розташовує уроки, де учні зможуть бачити свої оцінки та коментувати публікації.

Група у Viber чи Facebook

Але найчастіше всі спілкуються звичайно у Viber. Там можна створити окремі групи по кожному предмету. Одну на всіх не можна, бо буде все дуже заплутано.

Якщо більшість є користувачами мережі Facebook, то закриті групи можна створити і там. Тут є навіть більше можливостей - наприклад проведення онлайн-трансляцій, які недоступні для Viber.

Для приватних шкіл:

Юрій Гайдученко працює у Новопечерській школі, яка є приватною. В травні вони проводять «Тижневе дистанційне навчання», а також практикують подібні заходи, коли організовуються «батьківські дні». В цей час вчителі проводять зустрічі з батьками, а діти тим часом вчаться дистанційно. Тому вони ознайомлені з цим видом освіти. Усе навчання відбувається в системі SMLS. Викладачі до кожного уроку прикріпляють навчальні матеріали, відео, тощо. Діти бачать всі завдання, оцінки та рекомендації від вчителів. Ця платформа є платною, і потребується час на її опанування.

3. Домовитися з учнями про правила і чітко їх дотримуватися

Кожна дитина, при оголошенні карантину, починає радіти і асоціює це дійство з канікулами. Тому з перших же днів треба домовитися про режим і розробити чіткі правила та дедлайни. Ця навичка нової форми навчання у всіх формується з самого початку. Треба максимально донести правила виконання робіт, встановити чіткі терміни для здачі домашнього завдання. Наприклад що роботи приймаються до 16:00 години в п'ятницю і після не розглядаються. Для дітей дуже важливо розуміти який в них є час на виконання.

І обов'язково учні повинні отримувати зворотній зв'язок від вчителів після здачі роботи, а також під час виконання усіх завдань.

4. Кожен тиждень проводити онлайн трансляцію

Спілкування наживо завжди мотивує більше. Тому треба, щоб учні могли спілкуватися з вчителем не тільки письмово. Прямі ефіри краще проводити за день-два до дедлайну по завданням, щоб у дітей залишався час на перевірку своїх робіт.

Такі онлайн трансляції доречно робити у закритій групі Facebook, або у Google Glassroom (за допомогою інструменту для онлайн зв'язку – Hangout).

Треба попросити дітей, щоб вони не боялися ставити запитання у прямому ефірі, про те, що їм було не зовсім зрозуміло під час виконання якихось завдань.

5. Домовитися, в якій формі діти будуть здавати завдання

Наприклад творчу роботу зручно буде здавати у вигляді Google-презентації, а письмові - у формі Google-документа.

Також є ще один цікавий інструмент для спільного здавання робіт, для якого використовується безкоштовна дошка Padlet. Вчитель створює загальну дошку, відсилає посилання на неї учням, і прикріплює створене завдання на цій дошці, що дуже схоже на стікер. На ньому учні друкують та прикріплюють файли або відеоролики. Така командна робота викликає у дітей неабиякий ентузіазм. Після виконання вправ, вони коментують роботи один одного, і за це отримують ще одну оцінку. Взаємне оцінювання – це чудова мотивація для дітей.

6. При необхідності знайти заміну інтернету

Звісно не завжди і не у всіх є можливість виходити до мережі інтернет, а особливо це стосується сільської місцевості. Таким школярам треба надавати завдання з класичних підручників та роздруковані матеріали.

Щоб зацікавити учня, можна спробувати формат «Три питання вчителю». Коли школяр читає нову тему, і йому щось незрозуміло, він пише це у файлі. Та біля школи наприклад встановлюється поштова скринька, в яку діти кидають свої файли з роботами. А по завершенню зазначеного часу, забирають їх перевіреними та з поясненнями від вчителя. Трохи не сучасно, але досить цікаво.

Ще можна спробувати телеуроки, адже телевізор є практично в кожній сім'ї. В ситуації з карантином, телевізійний канал «Київ» відвів двохгодинний ефір, у якому будуть проводитися телеуроки. Там будуть транслювати чотири 30-хвилинних уроки по різним предметам. Цей формат підійде учням 9-х та 11-х класів.

7. Як краще подати матеріал

Для теорії у вчителя є декілька кроків:

  • Дати учням тему через готовий відеоролік на YouTube. Зараз на просторах інтернету є безліч відео на різні тематики.
  • Сказати учням, який проміжок часу вони повинні подивитися в конкретному відео.
  • Після цього надати блок практичних завдань. Зараз є безліч онлайн-тренажерів у вільному доступі, які допоможуть школярам перевірити свої знання.

Для української мови є гарний тренажер - WebPen.com.ua.

Disted.edu.vn.ua – ще один гарний продукт вінницьких вчителів, який має зручну схему для онлайн навчання по всім предметам з 5-го по 11-й клас.

Можна звернути увагу на чудовий ресурс - learningapps.org. Це збірка готових вправ, де є можливість автоматичної перевірки. Також тут можна створювати свої особисті вправи. Працювати з цією системою так же просто, як і з попередніми.

  • І останній етап – контрольна робота, за допомогою якої вчитель зрозуміє рівень освоєння теми учнем.

8. Обрати перевірочні інструменти

ClassTime – зручний сервіс з багатьма функціями, за допомогою якого перевіряються знання в онлайн режимі. Це безкоштовна система, за допомогою якої вчитель використовує 9 різновидів запитань. Тут є запитання відкритого типу та запитання на встановлення відповідності. Школярам можна давати контрольні тести на цій платформі або створювати опитування, які доступні після перегляду відеолекції.

9. Насолоджуватися роботою з різними освітніми ресурсами

Для підготовки к ЗНО, кращим варіантом буде зареєструвати учнів на інтернет-платформі ILearn.

Тут цікаве та безкоштовне навчання:

  1. Курси по всім основним предметам ЗНО;
  2. Вебінари з київськими репетиторами;
  3. Тести;
  4. Підкасти;
  5. Різноманітні матеріали для самостійної підготовки.

За успішність в навчанні діти можуть заробити віртуальні монети «вчибакси», які можна потім обміняти на кумедних героїв.

Є ще помічники при дистанційному навчанні - EdTed та edpuzzle.com. Тут педагог може накладати на готові відео свої запитання або коментарі. Учням треба завантажити додаток на мобільному пристрої та ввести код класу, де будуть розміщенні всі завдання. При перегляді навчального відео, воно може зупинитися і тоді спливає завдання, яке необхідно виконати в першу чергу, бо далі дивитися відео буде неможливо.

Ще є цікавий сервіс – GIOS, який на період карантину до 3 квітня, надав безкоштовний доступ до всіх курсів з математики з 5-го по 9-й клас.

Як бачите, платформ-помічників вистачає, і не варто панікувати та боятися нового.